Pułapki w związku

Pułapki w związku

Co może nas oddalać od siebie w związku? Istnieją pewne pułapki, w które często wpadają pary. Warto je znać i być czujnym. W tym artykule dodałam również kilka wyjaśnień z poziomu wiedzy systemowej, która pokazuje inny ich poziom jak i kierunek rozwiązania.

? PUŁAPKA DOBROCZYNNOŚCI
To, co dobre nam powszednieje. Niestety kwiaty, które dostajemy codziennie nie wzbudzają już takiej oksytocyny. Czy to oznacza, że przyjemności mamy dawkować? Komplementy ograniczać? Mówić „kocham” raz na 20 lat? Nie. To oznacza, że potrzebujemy kreatywności w szukaniu nowych sposobów okazywania sobie przyjemności. To oznacza, że dobrze być czujnym, przytomnym w obserwowaniu „ słodkiego napięcia” między nami kochankami. Czasem chwila samotności, tajemniczości, zaskoczenia jest tym, co potrzebujemy wnieść do związku, zamiast trzymania się za rękę. Oznacza również, że czasem warto pokusić się o luksus bycia niemiłym w trosce o prawdę.

? Na poziomie systemowym – zalewanie partnera „dobrem” oznacza, że druga osoba go nie widzi, tylko oczami duszy patrzy zupełnie na kogoś innego, może syna, córkę, rodzica, którego pragnie uratować. Robi wszystko co w jej mocy, wszystko co najlepsze w stronę partnera, który raczej jest w zastępstwie kogoś innego. Takie działania nie mogą zostać zobaczone i docenione. Zalewany „dobrem” partner czy partnerka zazwyczaj odchodzi, nie wytrzymuje tego, że to nie do niego jest skierowany ten strumień ani tego, że nie jest w stanie go odwzajemnić.

PUŁAPKA BEZKONFLIKTOWOŚCI
To cichy zabójca par, który może mieć kilka warstw. Pierwsza: nie widzę tego, co mi przeszkadza – „pewnie wszyscy tak mają, nie będę wydziwiać, widocznie tak ma być”. Druga widzę, ale nie chce powiedzieć, bo wiąże się to z dyskomfortem – musze wtedy poczuć swoje uczucia, obnażyć się, odkryć, o co mi chodzi a czasem do końca sami nie wiemy, o co chodzi. Trzecia – nie wiem jak to zakomunikować, boję się, że urażę drugą osobę, boję się, że stracę to, co udało nam się wspólnie zbudować, wiec bagatelizuję problem. Jednak to, co podsyca życie uczuciowe pary, to właśnie odsłanianie się, pokazywanie się sobie nawzajem. Najmocniej działa ujawnianie lęku – pary które potrafią go przed sobą wyjawić umacniają więź, ponieważ schodzą na głębszy poziom intymności.

?Na poziomie systemowym – zdarza się, że partnerzy na poziomie ducha patrzą każdy w inną stronę i boją się, że zbudowanie intymności odsłoni to, przez co są pochwyceni. Zdarza się, że ta powierzchniowość ich relacji pomaga im utrzymać się przy życiu.

PUŁAPKA SPRAWIEDLIWOŚCI
Takie „ząb za ząb”. Przejawia się w postawie: „nie odpuszczę żadnego przewinienia”. A także „chcę abyś mnie tak samo kochał /kochała”. Jest to oczekiwanie, że będzie po równo. Trudno jest, aby było po równo w tym samym czasie. Miłość jest większa niż sprawiedliwość i w tym sensie nazywamy to pułapką. Natomiast dbałość o wymianę i wyrównanie jest korzystna dla związku.

? Na poziomie systemowym partnerzy często wymieniają się na poziomie zaangażowania: raz ty bardziej , raz ja bardziej. Jeśli chodzi o przewinienia zasada ząb za ząb jest bardzo słuszna, jeśli będziemy sięgać po MNIEJ w „karaniu” i po WIĘCEJ w „nagradzaniu”. Czyli – ja zrobię ci przykrość, ale troszkę mniejszą, – ja też cię czymś obdaruję, ale troszkę więcej niż ty mnie. W ten sposób związek rośnie zamiast maleć.

PUŁAPKA POJEDYNCZOŚCI
Pojawia się kiedy nie tworzymy razem wspólnoty. Nie jesteśmy dla siebie punktem odniesienia. Nie wymieniamy ze sobą myśli i uczuć. To tak zwany mąż żony czy żona męża. Ktoś ma zapewniać nasze potrzeby, ale jest tymczasowy, obok, do wymiany w razie czego. Jeżeli zamiast „ja i ty” nie pojawi się „my” czyli słynne równanie Fromma z 1+1=2 nie zamieni się w równanie 1+1=3, czujemy się samotni w związku lub ktoś z nami czuje się samotny.

? Na poziomie systemowym – bardzo często okazuje się, że więź i tak istnieje. Czasem mocniejsza niż nam się wydaje. Czasem im bardziej nie przyjmujemy tej więzi, tym mocniejsza ona jest. Zgoda na nią umacnia oboje partnerów.

Po co o tym piszę? Zamiast wystrzegać się pewnych rzeczy, unikać ich, tak jak sugerowała by nazwa „pułapka” – lepiej zobaczyć, uświadomić, objąć. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy chce dobrze, powierzchowne zawsze skrywa głębszą dynamikę.

Iwona Kubiak