Inteligentne serce

Inteligentne serce

Czy Waszym zdaniem serce jest głupie?
Bardzo mnie to ciekawi.

W jednym z komentarzy na temat pułapek duchowości przeczytałam, że jest. Że „kieruj się sercem” to slogan. Że te ikonki serduszek są wklejane bezmyślnie, kiedy nie wiemy co powiedzieć. Że serce bez świadomości jest głupie.
Moim zdaniem nie jest głupie. Istnieje coś takiego jak świadomość serca.
Czy wiecie, że :

? 60% komórek w sercu to neurony. Odpowiadają one za pamięć krótko i długotrwałą. Dotychczas uważano, że znajdują się one wyłącznie w mózgu. Za sprawą sieci neuroprzekaźników, białek i neuronów serce wyposażone jest w struktury podobne do tych, którymi dysponuje mózg. Ok. 40 tys. neuronów w sercu zajmuje się przetwarzaniem informacji. Ten system nerwowy serca umożliwia mu naukę, zapamiętywanie i podejmowania decyzji funkcjonalnych niezależnie od kory mózgowej. Możemy więc mówić o mózgu serca.
? Istnieje nawet bezpośrednie połączenie serca z centrum ciała migdałowatego, czyli obszarem mózgu odpowiedzialnym za emocje.
? Serce i mózg nieustannie wymieniają się informacjami oraz wzajemnie na siebie oddziałują. Okazało się, że to głównie serce komunikuje się z mózgiem, a nie odwrotnie i robi to na cztery różne sposoby: poprzez impulsy nerwowe, hormony i neuroprzekaźniki, puls oraz pole elektromagnetyczne, odczytywane przez EKG.
? Odkryto, że serce emituje ok 5000 razy silniejsze pole magnetyczne i 60 razy silniejsze pole elektryczne niż mózg. Sięga ono daleko poza nasze ciało, dlatego można je zmierzyć z odległości nawet ponad półtora metra.
? Fale mózgowe jednej osoby mogą synchronizować się do serca innej osoby.
? Trwałe pozytywne emocje zdają się dawać początek oddzielnemu trybowi funkcjonowania, który nazywamy koherencją (spójnością) psychofizjologiczną. Zjawisko to ma wpływ na nasze zdrowie, percepcję i zachowania społeczne.
? Odkryto wpływ pozytywnych emocji, takich jak miłość i wdzięczność, w generowaniu koherencji zarówno w polu serca jak i w polach społecznych.

Ciekawi mnie bardzo dlaczego od wieków jesteśmy w konflikcie miedzy rozumem a sercem.
Serce naiwne głupie, dziecinne, irracjonalne. Rozum mądry naukowy logiczny.
Czy naprawdę musimy wybierać między jednym a drugim?

Iwona Kubiak