4 KROKI DO MIŁOŚCI – wg Osho

Dawno temu, chyba w 1999 roku odbywały się u mnie w domu spotkania czwartkowe. Może jest tu ktoś, kto jeszcze je pamięta? W malutkim pokoju siadaliśmy w kręgu i najpierw był mój speech na zapowiedziany wcześniej temat a potem jakieś ćwiczenie, praktyka, oddech, a na koniec zwykle ludzkie pogaduszki.
Przypomniało mi się, że na jednym z takich spotkań przedstawiałam Wam 4 kroki do miłości Osho.

Krok 1. MIŁOŚĆ JEST TU I TERAZ. Nie w przeszłości ani w przyszłości. Nie w głowie. Nie w myślach. W sercu. Miłość albo płynie teraz albo nie płynie. Odkryj co oznacza bycie „tu i teraz” a przybliżysz się do miłości.

Krok 2. ZAMIEŃ SWOJE TRUCIZNY W SŁODYCZ. Wiele osób kocha, ale ich miłość jest pełna trucizn. Obserwuj swoje trucizny: złość, niepewność, lęk, zazdrość, chęć posiadania. Sama ich obserwacja może je przetransformować w miłość. Kiedy przyjdą trucizny po prostu czekaj, nie tłum, nie analizuj, nie dodawaj im znaczenia, nie uzdrawiaj, tylko bądź obecny i świadomy – a znikną. Nic nie rób, tylko obserwuj.

Krok 3. DZIEL SIĘ TYM, CO POZYTYWNE. Ludzie bardzo skąpo dzielą się uśmiechem, ale bardzo szczodrze dzielą się swoją złością lub nieszczęściem. Rób odwrotnie, dziel się swoim szczęściem, rzucaj „perły przed wieprze”. Co to oznacza? Na przykład, jeśli kogoś kochasz – okazuj to, jeśli ktoś ci się podoba – powiedz mu to. Nie chowaj, nie ściub. Jeśli ufasz, dziel się ufnością. Jeśli masz nadzieję, dziel się nadzieją. To są prawdziwe skarby. A my często nazywamy je naiwnością i chowamy w sobie.

Krok 4. BĄDŹ NICZYM. Nie bój się nie być kimś szczególnym. Nie bój się, gdy twoje ego dostaje kuksańce Czasem dopiero wtedy puszcza tama i zaczynamy otwierać się na miłość. Nie na posiadanie, zawładnięcie, kontrolę tylko miłość w najczystszej postaci. Kiedy odpadną etykietki, tytuły, role – możesz pokazać się TY. W pełni.

To duchowa mapa do miłości. Do wzrostu. Spróbuj. Zobacz co z niej możesz wziąć.

Dodam jeszcze od siebie: Możesz mieć CAŁĄ MIŁOŚĆ. Nie trochę, nie ochłap, bo może nie starczyć. Starczy. I dla ciebie i dla mnie. Otwórz się szeroko na wszystko, na całą miłość. Nie zatrzymuj się w pół drogi.

Dobrego, miłosnego weekendu kochani!
Iwona Kubiak
———————————————————————-
Przypominam o warsztatach:
12/13 stycznia Holistyczna Mapa Spełnionych Marzeń
19 stycznia „Gdzie mnie prowadzi miłość?” warsztat ustawieniowy
02 lutego „4 kroki do miłości” warsztat dla singli
9 marca „Komunikacja w związku” dla par